گزارش سیمان؛

بورس املاك جان می گیرد؟

بورس املاك جان می گیرد؟

وزارت دفاع یك قطعه زمین 3 هزار و 600 متری به ارزش 13 میلیارد تومان را در بورس كالا در تاریخ 9 آذر عرضه خواهدنمود.به گزارش سیمان به نقل از مهر وزارت دفاع در اطلاعیه ای از عرضه زمین ۳ هزار و ۶۲۳ متر مربعی واقع در شهرستان دماوند با قیمت پایه ۱۳ میلیارد تومان در ساعت ۹: ۳۰ روز ۹ آذر و با سازوکار حراج بوسیله بورس کالا آگاهی داد.
پیش از این نیز یک بانک خصوصی نسبت به فروش املاک خود بوسیله بورس کالا اقدام نموده بود.
شرکت عمران شهر جدید پردیس نیز از پذیرش یک باب واحد تجاری در بورس کالای ایران آگاهی داده بود که این واحد را در تاریخ ۲۹ مرداد ماه جاری به ارزش پایه بیش از ۱۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون ریال در بازار فرعی عرضه نمود.
گفتنی است در قانون بودجه امسال یکی از روش های درآمدزایی دولت، فروش املاک مازاد در بورس ذکر شده است؛ فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد نیز در گفت وگوهای مختلفی از اجرای طرح فروش املاک مازاد دولت در بورس در طول سال جاری آگاهی داده بود.
همچنین بر طبق مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری موظف شدند قسمتی از اموال خود شامل منقول، غیرمنقول و سرقفلی را که به تملک آنها و شرکت های تابعه آنها درآمده است و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد است، واگذار کنند.
در این قانون بر استفاده از سازوکار بورس کالای ایران در این عرصه نیز تاکید گردیده است.
بورس املاک، روشی برای فروش اراضی بزرگ مقیاس دولت
محمد علی دهقان دهنوی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد نیز درباره بورس املاک اظهار داشته بود: بعضی از املاک دولتی وسعت زیادی دارند بطوریکه ممکنست فقط یکی از دارایی های دولت قطعه زمین ۲۰ هزار متری در منطقه شهری باشد که ارزش زیادی دارد و فروش آن دشوار است. قیمت بالای این دارایی ها سبب شده با عدم تقاضا مواجه شوند اما اگر بتوان این املاک را به قطعات کوچک تری تبدیل کرد امکان معامله آنها در بورس ایجاد می شود.
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز از حمایت ویژه این وزارت خانه از عرضه املاک مازاد دولتی در بورس کالا یا بورس تخصصی املاک و مستغلات آگاهی داده بود.


1399/08/28
14:06:24
5.0 / پنج
1227
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان