وزیر راه و شهرسازی:

حاشیه نشینی را سه ساله جمع می نماییم

حاشیه نشینی را سه ساله جمع می نماییم

به گزارش سیمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به درخواست از بنیاد مسكن برای ورود به چالش حاشیه نشینی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با طرح هایی كه داریم، این مشكل را سه ساله رفع نماییم.به گزارش سیمان به نقل از مهر، محمد اسلامی در مراسم معارفه نماینده جدید ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این بنیاد را یکی از دستاوردهای انقلاب که مزین به فرمان حضرت امام (ره) است، دانست و اظهار داشت: بنیاد مسکن واقعاً خاکریز اول حوادث طبیعی و بازسازی بعد از آن است که با طمأنینه و ضوابط دقیق وارد صحنه بازسازی می شود. رکوردی را که در این سال ها در حوزه بازسازی به ثبت رسانده، قابل مقایسه با پیش از آن نیست.
وی افزود: ما در بحث حاشیه نشینی که یک دغدغه بزرگ است و متأسفانه در چند سال قبل مجدداً زنده شده، از بنیاد مسکن خواستیم که ورود کند؛ مصادیق آن، رفع حاشیه نشینی استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان است که بنیاد به این استانها ورود کرده است؛ امیدواریم حاشیه نشینی را سه ساله جمع نماییم.
وزیر راه و شهرسازی به موضوع ساخت مسکن اشاره نمود و اظهار داشت: در دوره ای که وارد وزارت راه و شهرسازی شدم، با دیدگاه های سیاستی مختلف در بخش مسکن مواجه شدم؛ یک سیاست مبتنی بر مسائل آماری بود و با مقایسه آمار نفوس و مسکن می اظهار داشت که دولت نباید در ساخت وساز مداخله کند. این دیدگاه مباحثی را هم درباره مسکن مهر مطرح می کرد و خط اعتباری آنرا تورم زا می دانست.
اسلامی تصریح کرد: دیدگاه سیاستی دیگر این بود که از طرف دیگر، شاهد بودیم که ساخت وساز کاهش یافته و به ۳۰۰ هزار واحد در سال رسیده است درحالی که سالانه ۷۰۰ هزار واحد ساخت مسکن جدید نیاز داشتیم و عمده متقاضیان این ۴۰۰ هزار واحد کسری مسکن که داشتیم، اقشاری بودند که قدرت خرید مسکن نداشتند بدین سبب به این نتیجه رسیدیم که تکلیف ذاتی ساخت وساز بر دوش ما است و باید به آن ورود نماییم.
وی افزود: بدین جهت با وجود کاستی ها، طرح اقدام ملی مسکن را راه اندازی کردیم؛ با این وجود تعیین ضوابط و ایجاد هماهنگی ها میان دستگاه ها برای شروع این طرح، یک سال از ما زمان گرفت.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: هم اکنون ساخت ۱۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن بر عهده بنیاد مسکن می باشد و بیشتر واگذاری ها بوسیله عرضه زمین به متقاضیان انجام خواهد شد؛ امیدواریم با همت استانها، ساخت مسکن برای جامعه هدف را محقق نماییم. ما حتی در مناطق سیل زده که فاقد مسکن دولتی بودیم، از مردم زمین خریدیم و به این طرح واگذار کردیم.
اسلامی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره وام ودیعه مسکن اظهار داشت: امیدواریم پرداخت این تسهیلات سرعت بیشتری بگیرد کما اینکه در سه روز اخیر پرداخت تسهیلات سرعت گرفته و تعداد متقاضیانی که این وام را دریافت کرده اند به ۱۰ هزار نفر رسیده است. از نظر ما سرعت پرداخت تسهیلات پایین است و با کم بودن خروجی این طرح، این میزان ارائه تسهیلات قابل قبول نیست.
وی اظهار داشت: بانک مرکزی به بانک ها فشار آورده تا سامانه خودرا آماده سازی کنند.
اسلامی درباره طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: ۵۰۰۰ واحد از این طرح آماده تحویل است و ۴۰ هزار واحد مسکن مهر نیز آماده تحویل داریم که بعد از ماه صفر، مراسم تحویل به مردم را برگزار خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی درباب گرانی مصالح ساختمانی گفت: من که وزیر هستم، نباید شاکی باشم، مسئولان مرتبط باید بازار مصالح را کنترل کنند. هم اکنون این بازار لجام گسیخته است. اینکه فقط عضو ستاد تنظیم بازار باشم، نمی تواند کاری را از پیش ببرد؛ باید مسئولان مربوطه در این خصوص تصمیم گیری کنند.
وی گفت: از رئیس جمهور دستور گرفتیم تا قیر و فولاد که در بورس کالا هزینه می شوند را فقط برای طرح های مسکنی خارج از بورس خریداری کنیم؛ دستور رئیس جمهور به وزارت صمت ارسال شده است.
اسلامی درباره فرودگاه چابهار نیز اظهار داشت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص گفت وگوها و مذاکراتی با طرفین داشته است که امیدواریم مشکلات این فرودگاه به زودی مرتفع شود.

1399/06/28
20:29:30
5.0 / پنج
1818
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیمان سیمان