معاون وزیر كار:

91 درصد مسكن های مهر تعاونی ساز تحویل گردید

91 درصد مسكن های مهر تعاونی ساز تحویل گردید

به گزارش سیمان معاون وزیر كار با اشاره به اینكه تابحال ۹۱ درصد مسكن های مهر تعاونی ساز تحویل متقاضیان شده است، اظهار داشت: ۷۴ هزار پرونده مربوط به مسكن مهر داشتیم كه طی یك سال قبل این عدد به ۱۴ هزار رسیده است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، محمدجعفر کبیری امروز در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون، تصریح کرد: هم اکنون ۱۰ میلیون نفر عضو تعاونی های کشور و ۱.۷ میلیون نفر در بخش تعاون مشغول به کار هستند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تعاونی بهترین مسیر برای تجمیع سرمایه های خرد مردم است، اضافه کرد: یکی از بهترین راه های مبارزه با آثار منفی اقتصاد گرفتار رکود تورمی، توسعه کسب وکارهای کوچک است.
وی افزود: در روزهایی هستیم که مردم سرمایه های خویش را در بازارهایی همچون ارز، طلا و بورس رهنمون می کنند که پرریسک است. توسعه تعاونی ها و پشتیبانی از سرمایه مردم در این بخش نه تنها به افزایش اشتغال منجر می شود بلکه برای کشور ارزش افزوده هم به دنبال دارد. بخش تعاون باید با احیای اعتماد مردم، بتواند به جمع آوری سرمایه های خرد بپردازد که پیش نیاز این عمل توسعه شفافیت، توسعه نوآوری و توسعه حمایت های هدفمند است.
کبیری اظهار داشت: ۹۴ هزار تعاونی داریم که ۲۵ هزار تعاونی در دولت یازدهم و دوازدهم شکل گرفت. برای توانگر کردن تعاونی ها بودجه را ۱۲ برابر افزایش دادیم.
سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون راه اندازی می شود
معاون وزیر تعاون اضافه کرد: تسهیلات بانک توسعه تعاون در سال ۹۸ نسبت به ۹۶ به میزان ۲ برابر افزایش یافت؛ سقف صدور ضمانت نامه ها هم از ۱۲ به ۲۱ هزار میلیارد تومان رسید.
وی همینطور اظهار داشت: سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون در جهت شفاف سازی و دولت الکترونیک راه اندازی می شود.
معاون وزیر تعاون همینطور اظهار داشت: قبلاً برای صدور مجوز شرکت تعاونی احتیاج به مراجعات مکرر حضور بود، اما حالا بدون احتیاج به رجوع حضوری، زمان صدور مجوز از ۷۰ روز به ۱۰ روز کاهش یافته است.
کبیری همینطور از طریق اندازی ۱۰ مرکز نوآوری استانی برای حمایت ازتعاونی های دانش بنیان و استارت آپ ها در مهر ماه سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: صندوق های خطرپذیر و جسورانه با سهم ۴۹ درصد دولت و ۵۱ درصد تعاونی ها بزودی راه اندازی می شود و طرح های تعاونی قابل انجام ظرف ۲ تا ۵ سال را در اولویت ضمانت قرار می دهیم.
وی اضافه کرد: خط اعتباری برای تعاونگران به صورت آنلاین و بخصوص خط اعتبار برای تعاونی های زنان و گروههای توان یاب با ۸ تا ۱۲ درصد در نظر گرفته خواهد شد.
کبیری اظهار داشت: صدور ضمانت نامه سرمایه گذاری برای تعاونی های زنان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و برای شرکت های تعاونی شهرستانی تا ۱۲ میلیارد تومان و برای تعاونی های مسکن تا ۱۵۰ میلیارد تومان درنظر گرفته می شود.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در هفته تعاون سال جاری ۳۸۳ طرح تعاونی با سرمایه گذاری ۳ هزار میلیارد تومان و ظرفیت اشتغالزایی ۲۶ هزار اشتغال به صورت همزمان در کشور به بهره برداری می رسد.
۹۱ درصد مسکن های مهر تعاونی ساز، تحویل متقاضیان شد
کبیری در ادامه در مورد مشکلات تعاونی های مسکن، اظهار داشت: کمتر از ۱۰ درصد تعاونی های مسکن گرفتار مشکل هستند؛ خیلی از مردم از راه تعاونی ها صاحب خانه شده اند. در صورت راه اندازی سامانه هوشمند تعاون، افراد و اعضای تعاونی ها می توانند نسبت به عملکرد مدیران بخش تعاونی ها به صورت مستمر نظارت داشته باشند. در این صورت میزان تخلفات به حداقل خواهد رسید.
وی اضافه کرد: کل بودجه قبلاً برای ۹۰ هزار تعاونی ۱۵ میلیون تومان بود که توانستیم این عدد را ۱۲ برابر افزایش دهیم و به ۱۲ میلیارد تومان برسانیم که برای اهداف نظارتی و حسابرسی هم استفاده خواهد شد.
کبیری اظهار داشت: ۷۴ هزار پرونده مربوط به مسکن مهر تعاونی ساز داشتیم که طی یک سال قبل این عدد به ۱۴ هزار رسیده است.
وی تصریح کرد: تابحال ۹۱ درصد از مسکن های مهر تعاونی ساز، به متقاضیان تحویل شده که ۱۴ درصد در دولت آقای احمدی نژاد و ۷۷ درصد هم در دولت آقای روحانی تحویل شده است.
با تخصیص خط اعتباری ۲ هزار میلیاردی برای راه اندازی مسکن کارگری هنوز موافقت نشده است
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارتباط با نقش تعاونی ها در تهیه تجهیزات مقابله با کرونا، اظهار داشت: خط اعتباری ۱۱۰ میلیارد تومانی با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد برای ۲۹۱ تعاونی در نظر گرفته شده است تا از این طریق از ظرفیت بخش تعاون، برای تهیه تجهیزات مربوط به مقابله با کرونا استفاده گردد.
وی همینطور بر ضرورت ایجاد بستر قانونی برای عضویت تمامی تعاونی ها در اتاق تعاون ایران تصریح کرد.
کبیری در مورد مسکن کارگری، اظهار داشت: در جهت تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی مقرر شد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران شهرک های صنعتی راه اندازی شود؛ در همین ارتباط قرار بود ۲ هزار میلیارد تومان خط اعتباری به این طرح تعلق گیرد اما هنوز با این مورد موافقت نشده است اما به جهت اینکه کار زمین نماند، ۴ شهرک را برای راه اندازی این واحدها شناسایی کرده ایم. کبیری با اشاره به تأمین ۴ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به تعاونی ها، اظهار داشت: ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است. امیدواریم ۱.۵۰۰ میلیارد تومان دیگر تا آخر دولت تدبیر و امید پرداخت گردد. پیشبینی می شود که با این پول برای ۳۰ هزار نفر در حوزه تعاونی ها، شغل ایجاد شود. وی با اشاره به برنامه ریزی معاونت تعاون برای سرمایه گذاری سهمیه سوخت مرزنشینان در بورس انرژی اظهار داشت: با این کار، عایدی سرمایه گذاری صرف توسعه بازار مرزنشینان می شود. این کار به کولبران که این روزها شاهد اتفاقات ناگواری برای آنها هستیم بسیار مهم می باشد. اینگونه خدمات بهتر از جانب تعاونی های مرزنشین عرضه می شود و خدمات بهتری هم دریافت می کنند.»


منبع:

1399/06/16
23:05:37
5.0 / پنج
1849
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان