اقبال به مصرف آبمیوه به دنبال گسترش كرونا

اقبال به مصرف آبمیوه به دنبال گسترش كرونا

دبیر انجمن صنایع آبمیوه و كنسانتره ایران اظهار داشت كه محصولات آبمیوه از نظر آلودگی به ویروس كرونا ایمن هستند و بنظر می رسد شهروندان هم به سبب نگرانی هایی كه در زمینه شست وشوی میوه در دوره كرونا داشتند و همچنین افزایش قیمت میوه، برای تأمین ویتامین مورد احتیاج به آب میوه های بسته بندی روی آورده اند.


ولی الله داوودآبادی در گفت و گو با ایسنا، وضعیت صادرات آبمیوه و کنسانتره در سال ۱۳۹۸ را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: صادرات آبمیوه بیشتر به کشورهای شمال خلیج فارس، عراق، افغانستان و کردستان عراق انجام می شود اما کنسانتره به کشورهای بیشتری صادر می شود. حتی در گذشته کشورهای اروپایی خریدار کنسانتره ایران بودند، اما هم اکنون ترکیه این محصول را از ما خریداری و سپس به اروپا صادر می کند.
او همینطور با اعلان اینکه پس از شیوع ویروس کرونا پروتکل های بهداشتی در کارخانه ها رعایت شده و تابحال پرسنل این صنعت گرفتار مشکل نشده اند، اظهار داشت: محصولات آبمیوه از نظر آلودگی به ویروس کرونا ایمن هستند و بنظر می رسد شهروندان هم به سبب نگرانی هایی که در زمینه شست وشوی میوه در دوره کرونا داشتند و افزایش قیمت میوه، برای تامین ویتامین مورد نیاز به آب میوه های بسته بندی روی آورده اند، بطوریکه شاهد افزایش تقاضای آبمیوه پس از شیوع بیماری بودیم. البته از طرفی هم باتوجه به نامشخص بودن وضعیت مدارس و نبود ملاقات در بیمارستان ها می توان گفت قسمتی از مشتریان هم از دست رفته است.
داوودآبادی همین طور از کاهش واردات رسمی و غیررسمی آبمیوه به دنبال افزایش نرخ دلار آگاهی داد و اظهار داشت: کمبود و گرانی مواد اولیه و گرانی حمل و نقل همچون مشکلات کنونی این صنعت است. از جانب دیگر بعضی از محصولات در گمرک مانده اما برای ترخیص آنها ارز تخصیص داده نشده است. از جانب دیگر برخی شرکت های بزرگ به اندازه محصول مورد نیازی که باید وارد کنند، صادرات ندارند و نمی توانند از راه حل واردات در مقابل صادرات استفاده کنند؛ خصوصاً کارخانه هایی که فقط آب میوه تولید می کنند و صادرات کنسانتره ندارند به ارز بیشتری نیاز دارند.
با تولید پرتقال صنعتی می توانیم صادرکننده کنسانتره پرتقال شویم
دبیر انجمن صنایع آبمیوه و کنسانتره ایران همین طور از ممنوعیت بعضی از انواع کنسانتره همچون پرتقال یخ زده و توسرخ، گریپ فروت، آناناس، لیمو و هویج آگاهی داد و اظهار نمود: این در حالیست که بیشترین مصرف ما خصوصاً در تابستان آب میوه پرتقال است. این بخشنامه ها کارشناسی نشده است؛ چونکه برای مثال در زمینه کنسانتره هویج تولید آن بسیار دشوار است و حتی قبلاً با دانشگاه امیرکبیر قراردادهایی برای تولید این محصول بسته شده بود اما موفقیت آمیز نبود. برای تولید کنسانتره پرتقال هم بارها با وزارت کشاورزی جلسات گوناگون برای تولید پرتقال صنعتی در شمال کشور برگزار شده، چونکه پرتقال های ما مجلسی و پوست کلفت است و برای تولید آبمیوه مناسب نمی باشد. این در حالیست که ما قابلیت تبدیل شدن به صادر کننده کنسانتره پرتقال را داریم.
وی با اعلان اینکه ایران صادر کننده کنسانتره سیب، انگور، آلبالو و انار است، اظهار داشت: در زمینه کنسانتره پرتقال نیاز ما ۲۵ هزار تن، اما تولید داخلی حدود ۵۰۰۰ تن کنسانتره پرتقال است. البته در زمینه تولید کنسانتره گریپ فروت و لیمو در جیرفت، بم و شیراز کارخانه وجود دارد، اما به سبب گران بودن محصولات و نداشتن صرفه اقتصادی، این کارخانه ها محصولاتی مانند رب گوجه تولید می کنند. بطور کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و وزارت کشاورزی باید بدانند که توسعه صنعت آب میوه با باغداری های کوچک ممکن نیست و به کشت و صنعت بزرگ نیاز دارد.
کمتر از یک چهارم ظرفیت تولید کنسانتره فعال است
داوودآبادی با اعلان اینکه تولید اسمی کارخانه ها خیلی بالاست، اشاره کرد: توان تولید سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن کنسانتره در کشور وجود دارد، اما به دلایلی همچون کمبود سرمایه، بازار مصرف و مواد اولیه هم اکنون حدود ۸۰ هزار تن کنسانتره در کشور تولید و حدود نصف آن صادر می شود، اما در بخش آبمیوه مصرف داخل بیشتر از صادرات است.
مصرف آبمیوه در کشورهای اروپایی، بیش از سه برابر ایران
همین طور بگفته وی سرانه مصرف آبمیوه در کشورهای اروپایی ۳۵ تا ۴۰ لیتر در سال است، اما در ایران نهایتاً در سالی که مشکلات اقتصادی کمتر باشد به ۱۱ لیتر در سال می رسد و با بالا گرفتن مشکلات اقتصادی مصرف آبمیوه هم کمتر می شود. برای مثال فرهنگ مصرف آبمیوه برای صبحانه در کشور ما وجود ندارد. البته کارخانه های تولید آبمیوه ظرفیت تولید سه شیفت در روز را هم دارند که به ندرت حتی در دو شیفت فعالیت می نمایند.
او با اعلان اینکه در سال ۱۳۹۸ التهابات بازار کمتر بود، اظهار نمود: صنعت آبمیوه و کنسانتره به سبب ارتباط با صنایع کشاورزی و باغداری و اینکه جزو صنایع تبدیلی کشاورزی است، ارزش افزوده خوبی دارد؛ مشروط به اینکه شرایط کشور متعادل باشد.
وی با اشاره به تکنولوژی بالای صنعت آبمیوه و تولید بخش زیادی از این بخش همچون پاکت، شیشه و مواد پلاستیکی اظهار داشت: با این وجود صنعت آبمیوه و کنسانتره با آب و هوا ارتباط زیادی دارد. برای مثال ممکنست بر اثر سرمازدگی قسمتی از محصولات کشاورزی از بین برود که از حیطه کنترل تولیدکننده خارج است. البته قسمتی از مسائل مهم که باید تحت کنترل تولید کننده باشد در اختیار دولت می باشد. برای مثال بخشنامه های دولتی در موارد زیادی تولیدکنندگان را گرفتار مشکل کرده است اما دولت باید در زمینه قوانین و مقررات و بخشنامه های مربوط به واردات و صادرات با انجمن ها مشورت کند و آنها حتی می توانند بگویند که در چه بخش هایی بهتر است برای صرفه جویی ارزی واردات متوقف شود.
منبع:

1399/05/03
15:35:58
5.0 / پنج
2288
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان