چگونه می توان روغن زیتون با كیفیت را تشخیص داد؟

چگونه می توان روغن زیتون با كیفیت را تشخیص داد؟

به گزارش سیمان مجری طرح زیتون وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: روغن زیتون خوب باید بوی چمن تازه زده شده و یا بوی میوه بدهد. همین طور بایستی هنگام چشیدن آن در انتهای زبان احساس تلخی و تندی داشته باشید.رحمت الله پریچهر در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه برداشت زیتون از شهریور ماه شروع می شود و بسته به اینکه زیتون زودرس، میان رس و دیر رس باشد این برداشت تا دی ماه ادامه می یابد، اظهار داشت: درحال حاضر زیتون در ۲۶ استان کشور کشت می شود اما استان های پیشرو در کشت زیتون زنجان، گلستان، گیلان، قزوین، فارس و سمنان هستند.

وی افزود: زیتون به سبب ماده تلخی که دارد بطور مستقیم مانند میوه های دیگر قابل مصرف نیست و بایستی تلخ زدایی شود و سپس بر روی آن فرآوری صورت بگیرد و تبدیل به کنسرو یا روغن زیتون شود.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه سال ۹۸، ۱۵۰هزارتن محصول برداشت وحدود ۱۱ هزار و ۵۰۰تن روغن از آن تولید و مابقی به کنسرو تبدیل گشته است، اظهار داشت: پیش بینی می شود امسال حدود ۱۶۰ هزارتن زیتون تولید شود و در تلاش هستیم که حدود ۱۳هزارتن روغن زیتون نیز تولید شود.

پریچهر با اشاره به اینکه زیتون به آب وهوای نیمه گرمسیری و مدیترانه ای نیاز دارد، اظهار داشت: بارش برف امسال محصولات زیتون را گرفتار سرمازدگی نکرد. البته مقداری از محصولات در زنجان گرفتار سرمازدگی شد ولی به حدی نیست که تولیدات زیتون سال ۹۹ را گرفتار مشکل کند.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: میانگین سرانه مصرف روغن زیتون در دنیا ۵۰۰ گرم است که در ایران به حدود ۲۰۰ گرم رسیده است. در بخش روغن زیتون صادراتی صورت نمی گیرد، برای اینکه مقدار تولید شده نیاز کشور است. اما کنسرو زیتون چون بیش از نیاز کشور تولید می شود، قابلیت صادرات دارد.

به گفته وی قیمت زیتون بر طبق عرضه و تقاضا و به صورت توافقی بسته به کیفیت آن خرید و فروش می شود و سال قبل قیمت این محصول هرکیلو بین ۶ تا ۹هزارتومان بود.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان روغن زیتون با کیفیت را تشخیص داد، اظهار داشت: روغن زیتون خوب باید بوی چمن تازه زده شده و یا بوی میوه بدهد. همین طور بایستی هنگام چشیدن آن درانتهای زبان احساس تلخی و تندی داشته باشید.
منبع:

1399/03/15
23:32:13
5.0 / پنج
2794
تگهای خبر: ایران , تولید , صادرات , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان