فعالیت قدیمی ترین واحد دخانی ایران با كمتر از یك ششم ظرفیت

فعالیت قدیمی ترین واحد دخانی ایران با كمتر از یك ششم ظرفیت

سیمان: عضو هیأت مدیره شركت دخانیات ایران ضمن توضیحاتی درباره وضعیت فعلی این شركت، اظهار داشت كه در سال قبل حدود شش میلیارد نخ سیگار در این واحد تولید شده است، اما شركت دخانیات ایران می تواند به تنهایی نیمی از بازار 80 میلیارد نخی كشور را تامین كند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، شرکت دخانیات ایران، یکی از قدیمی ترین شرکت های تهیه، تولید و توزیع تنباکو و دخانیات در ایران است که از سال ۱۳۱۶ هجری شمسی در ایران فعالیت می کند و تا قبل از سال ۹۲ کاملا دولتی بوده است، اما بگفته پیام همدانی مجرد، شرکت دخانیات ایران قبلا کاملا دولتی بوده، اما تقریباً از ساله ۱۳۹۱ روند خصوصی سازی آن آغاز شد و بعنوان قسمتی از رد دیون دولتی به صندوق بازنشستگان فولاد واگذار شد.
اما حدود شش ماه پیش باردیگر رای به دولتی بودن صندوق فولاد صادر شد که برمبنای رای وحدت رویه شرکت دخانیات ایران هم از آن پیروی می کند. علت این رای جدید دیوان عدالت اداری این بود که صندوق فولاد از بودجه دولتی استفاده می کند؛ بدین سبب شرکت دولتی شمرده می شود.
وی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت فعلی تولید این شرکت اظهار نمود: سیاست های غلط کسب و کار محصولات دخانی، خود تحریمی و بی برنامگی ساستگذاری های کلان دولت در این بخش منجر به کاهش تولید در سال های اخیر شده، بطوریکه تولید شرکت دخانیات ایران در سال قبل حدود شش میلیارد نخ، سال ۱۳۹۷ حدود ۹ میلیارد و سال ۱۳۹۶ حدود ۱۲ میلیارد نخ بوده است. در زمینه صادرات هم می توان گفت سیاست های مداومی وجود ندارد و به صورت مقطعی انجام می شود، اما برخی کالاها مانند تنباکو زرد طلایی در کشورهای عربی مثل لبنام و عمان و سایر حاشیه خلیج فارس و سی آی اس است طرفداران زیادی دارند.
البته بگفته همدانی مجرد شرکت دخانیات ایران بیش از ۸۱ خط تولیدی دارد و می تواند سالانه حدود ۴۰ میلیارد نخ سیگار تولید نماید.
وی با اشاره به اینکه صنعت دخانیات یکی از پنج صنعت سودده دنیا است، اظهار نمود: دولت و حاکمیت در ایران هنوز نمی دانند که می خواهند در صنعت دخانیات حضور موفقی داشته باشند یا نه و باید دراین زمینه تعیین تکلیف کنند.
عضو هیأت مدیره شرکت دخانیات ایران همین طور با اعلان اینکه پشتیبانی از تولید داخل محصولات دخانی منجر به رشد اقتصادی و سلامت جامعه می شود، اشاره کرد: این اطمینان وجود دارد که بر محصولات دخانی ساخت داخل نظارت می شود، از مواد اولیه مرغوب استفاده می شود و مواد ناسالمی که در بعضی از محصولات دخانی خارجی استفاده می شود در محصولات داخلی وجود ندارد.
وی ادامه داد: همین طور پشتیبانی از صنایع دخانی به نفع تولید و ایجاد اشتغال در کشور خواهد بود خصوصاً در زمینه شرکت دخانیات ایران که بطور مستقیم با توتون کاران ارتباط دارد. از جانب دیگر پشتیبانی از این صنعت موجب می شود که در صنایع پایین دستی برای تامین مواد اولیه سرمایه گذاری صورت گیرد. بدین سبب دولت باید سیاست ها و پیشنهاد ویژه برای این صنعت در نظر بگیرد.
بگفته عضو هیأت مدیره شرکت دخانیات ایران، هم اکنون شرکت دخانیات حدود ۵۰۰۰ نفر نیرو دارد و از ۱۵ هزار کشاورز توتون می خرد که این اشتغال ۲۰ هزار نفری با اجرای سیاست های درست ظرفیت رسیدن به ۱۰۰ هزار نفر را دارد.
او همینطور با اعلان اینکه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ۸۰ قلم مواد اولیه تولید سیگار وارداتی است، اظهار نمود: اما این ظرفیت در بخش های پتروشیمی و سایر بخش ها وجود دارد که برای مثال الیاف های شیمیایی ‏سس، اسانس، بسته بندی، کاغذ سیگار و سایر مواد اولیه مورد استفاده در این صنعت در داخل کشور تامین گردد و در یک بازه زمانی دو تا سه ساله بخش اعظمی از مواد اولیه در داخل تولید شود.
همدانی مجرد با اشاره به مصرف سالانه ۷۰ تا ۸۰ میلیارد نخ سیگار در کشور و کاهش قاچاق به کشور در صورت تامین نشدن بازار بوسیله تولید داخل، اشاره کرد: از جانب دیگر سرمایه گذاری در صنعت دخانیات ایران برای شرکت های خارجی جذابیت زیادی دارد، اما بروکراسی های اداری سبب شده روند سرمایه گذاری کند شود و نتوانیم در این بخش خوب عمل نماییم.
عضو هیأت مدیره شرکت دخانیات ایران هدف این شرکت امسال را گسترش بازار عنوان نمود و افزود این به مدلول افزایش مصرف کنندگان نیست بلکه هدف گرفتن بازار از محصولات خارجی است که این مسئله نیاز به حمایت دولت در بحث تامین نقدینگی، تسهیل کسب و کار و اصلاح برخی قوانین دارد. همین طور روند خصوصی سازی این شرکت دقیق اجرا نشده و خیلی از مواردی که هم اکنون باید توسط بخش حاکمیتی صورت گیرد، همچنان بر عهده شرکت دخانیات ایران است. برای مثال مدیریت کشت، ارتباط با توتون کاران و خرید محصول از کشاورزان باید توسط جهاد کشاورزی صورت گیرد، اما جهاد کشاورزی هنوز به این پروسه وارد نشده است.
وی ادامه داد: یکی از موارد دیگری که اخیراً برای صنعت دخانیات ایجاد مشکل کرده بود این است که در دوره وزارت آقای رحمانی عوارض واردات توتون خام و عمل آوری شده (خرمن) همسان و معادل ۱۵ درصد در نظر گرفته شد، این در حالیست که برای پشتیبانی از واحدهای داخلی عمل آوری که چندین مجتمع از بین آنها با شرکت دخانیات ایران فعالیت می کند، باید عوارض واردات توتون خام پائین تر بیاید. البته دراین زمینه دولت اخیراً قول پیگیری داده است.
منبع:

1399/03/11
13:55:04
5.0 / پنج
2630
تگهای خبر: ایران , بازار , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان