رئیس نظام مهندسی

كارگاه های ساختمانی بخشنامه تعطیلی پروژه ها را اجرا نكردند

كارگاه های ساختمانی بخشنامه تعطیلی پروژه ها را اجرا نكردند

به گزارش سیمان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: علیرغم صدور بخشنامه تعطیلی كارگاه های ساختمانی برای پیشگیری از شیوع ویروس كرونا، اما بخش عمده ای از پروژه ها به فعالیت خود ادامه داده اند.سعید سعیدیان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد توقف پروژه ها و كارگاه های ساختمانی در تهران تصریح كرد: در اسفند ماه سال قبل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران طی نامه ای به شهرداری تهران درخواست نمود تا كارگاه های ساختمانی بعنوان یكی از مراكز احتمالی تكثیر و شیوع كرونا، تعطیل شوند.
وی اضافه كرد: سازمان نظام مهندسی صرفاً می تواند نقش پیشنهاد دهنده داشته باشد و دستگاهی كه می تواند بعنوان نهاد صادركننده پروانه ساختمانی، از ادامه فعالیت ساخت و ساز جلوگیری كند، شهرداری ها هستند؛ ناظران ساخت هم می توانند فقط گزارش تخلفات را به شهرداری ها عرضه كنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: در این وضعیت به علت آنكه مصوبه ای در مورد پشتیبانی از مشاغل ساختمانی در زمان تعطیلی كارگاه های ساخت و ساز نداریم، ناظران ساختمانی هم به ما خرده می گیرند كه نظام مهندسی می گوید در خانه بمانید ولی پیمانكاران پروژه را تعطیل نمی كنند؛ اگر تخلفی رخ دهد، چه كسی مسئول نظارت بر كارگاه هاست؟
وی خاطرنشان كرد: نظام مهندسی پیشنهاد تعطیلی كارگاه های ساختمانی را به شهرداری تهران عرضه داد و شهرداری این مورد را پذیرفت و طی بخشنامه ای به همه پروژه های ساختمانی دستور داد تا ۱۵ فروردین تعطیل باشند مگر اینكه نكات ایمنی و بهداشتی به صورت كامل رعایت شود.
سعیدیان خاطرنشان كرد: بر مبنای بررسی هایی كه ما در نظام مهندسی داشتیم، متأسفانه كارگاه های ساختمانی این بخشنامه را رعایت نكردند و همچنان بخش زیادی از آنها فعال می باشند و مهندسان ناظران ما هم این تخلف را گزارش كرده اند و به شهرداری هم اعلام شده است.
وی اظهار داشت: مشكل ما این است كه پیمانكاران و صاحبان پروژه می گویند ما به سرمایه گذار یا مالك تعهد داریم كه باید پروژه را ظرف زمانی خاصی به اتمام برسانیم و در غیر این صورت، باید جریمه پرداخت كنیم؛ چون این مورد در ستاد مبارزه با كرونا تصویب نشده كه اگر پروژه های ساختمانی متوقف شود، مالك حق دریافت جریمه از پیمانكار یا سازنده را ندارد.
این مقام مسئول در سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: جامعه مهندسان مشاور و انجمن پیمانكاران و انجمن انبوه سازان به رئیس جمهور نامه زده اند كه اگر در این خصوص مشكل حقوقی به وجود آمد و مالكان پروژه های ساختمانی، به علت توقف پروژه به دنبال شیوع ویروس كرونا، از پیمانكار یا سازنده شكایت كند، دولت از آنها حمایت كند و مصوبه ستاد مبارزه با كرونا بعنوان پشتیبان حقوقی از سازنده مورد استفاده قرار گیرد.
وی تصریح كرد: معاونت منابع انسانی شهرداری تهران اعلام نموده كه فعالیت دوایر و ادارات شهرداری با یك سوم نیروها، تا ۲۱ فروردین ادامه یابد. ما هم بعنوان نظام مهندسی هشدارهای خویش را داده ایم ولی امكان اعمال قوه قهریه نسبت به كارگاه ها را نداریم چون امكان دارد مالكان پروژه ها از سازمان نظام مهندسی شكایت كنند و این سازمان محكوم شود.

1399/01/15
21:35:26
5.0 / پنج
3262
تگهای خبر: ارز , ساختمان , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سیمان سیمان