رشد اقتصادی در سال۹۸،

وقتی اقتصاد مثبت رشد كرد!

وقتی اقتصاد مثبت رشد كرد!

سیمان: گرچه در سال قبل تا مدتها گزارش شفافی از روند رشد اقتصادی ارائه نشد، ولی در نهایت به مثبت شدن رشدی انجامید كه سال 1397 را تا مرز منفی پنج درصد پیش برده بود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۹۷ روند رشد اقتصادی در ایران منفی شد و گزارشی كه مركز آمار از وضعیت تولید ناخالص ملی عرضه كرد نشان داد كه رشد بدون نفت منفی ۲.۴ درصد و رشد با نفت منفی ۴.۹ درصد بوده است. همینطور در بخش كشاورزی رشد منفی ۱.۵، صنعت منفی ۹.۶ و خدمات منفی ۰.۰۲ درصد ثبت شده بود.
اما پارسال تا مدت ها گزارش مشخصی در مورد وضعیت رشد اقتصادی منتشر نشد؛ زمانی كه ابهاماتی عنوان شد در خصوص اینكه منفی بودن رشد اقتصادی و عملكرد نامناسب در این عرصه سبب شده تا نسبت به انتشار آمار در این رابطه خوداری شود.
این در حالی بود كه مركز آمار هرچند موظف به انتشار آمار مربوط به رشد اقتصادی می باشد و انتظار می رود در شرایطی كه بانك مركزی از انتشار این آمار منع شده، عملكرد منظمی در این رابطه داشته باشد، نظمی در انتشار آمار مربوط به رشد اقتصادی نداشت و حداقل ۹ ماه هیچ گزاری از وضعیت رشد اقتصادی اعلام نكرد.
در این بین رئیس كل بانك مركزی گزارشی كلی از وضعیت رشد اقتصادی اعلام نمود كه نشان داد در شش ماهه اول سال قبل رشد اقتصادی تغییر جهت داده و از آمار منفی فاصله گرفته است؛ به صورتی كه رشد اقتصادی بدون نفت در نیمه اول سالجاری مثبت شد و به ۰.۵ درصد رسید كه نسبت به منفی ۱.۸ درصد ك در نیمه اول ۱۳۹۷ ثبت شده بود حدود ۲.۳ درصد افزایش داشت.
همینطور طبق محاسبات بانك مركزی در نیمه اول سال قبل رشد در بخش كشاورزی مثبت بوده و به ۹.۵ درصد و صنعت ۰.۴ درصد رسید، اما رشد در بخش خدمات منفی ۱.۴ درصد بود.
اما پس از چند ماه سرانجام مركز آمار دست به انتشار گزارش رشد اقتصادی زد كه طبق این گزارش تولید ناخالص داخلی در۹ ماهه اول سال ۱۳۹۸، به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ( با نفت) و ۴۳۰ هزار میلیارد تومان ( بدون نفت) رسیده بود، بر این اساس رشد اقتصادی ۹ ماهه (بدون نفت) نسبت به دو فصل قبل بهبود یافته و به عدد صفر درصد و در فصل پاییز سال ۱۳۹۸ به عدد مثبت ۰.۹ درصد رسید.
همینطور رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال۱۳۹۸، در گروه كشاورزی، مثبت ۳.۲ درصد، در گروه صنایع و معادن( بدون نفت)مثبت دودرصد، خدمات منفی ۰.۲ درصد و بخش ساختمان مثبت ۹.۶ درصد گزارش شد.
با انتشار گزارش مركز آمار و واكنش هایی كه نسبت به آن در مورد غیر قابل توجیه بودن رشد مثبت در شرایط فعلی اقتصاد ایران وجود داشت مركز آمار تاكید داشت كه این گزارش برمبنای دامنه گسترده ای از آمار و بالاترین استانداردهای بین المللی محاسبه و كاملا مستقل تولید و انتشار یافته است.
در عین حال كه دلیل عدم اعلام بموقع گزارش رشد اقتصادی نیز از جانب مركز آمار این اعلام گردید كه مركز آمار ایران پارسال مبادرت به بهبود و ارتقاء ساختار محاسبات ملی و تهیه سری های زمانی كرده است كه این مسئله یكی از عوامل موثر بر تاخیر در انتشار آمارهای حساب های ملی بوده است.
اما در ایام پایانی سال بود كه همتی - رئیس كل بانك مركزی- گزاشی ۹ ماهه از وضعیت رشد اقتصادی اعلام نمود كه نشان می داد در این دوره رشد به مثبت ۱.۳ درصد رسیده است.
همینطور در پاییز سال قبل رشد اقتصادی بدون نفت ۳.۳ درصد و با نفت ۱.۲ درصد بوده است كه محاسبات بانك مركزی حاكی از آن بوده كه رشد در پاییز در بخش كشاورزی، صنعت و خدمات به ترتیب ۷.۸، ۷و ۱.۲ درصد بوده است.
گرچه به روال گذشته آمار مركز آمار و بانك مركزی متقاوت از یكدیگر بود و ارقام یك سازمان از دیگری بالاتر قرار داشت ولی در نهایت هر دو از مثبت شدن رشد اقتصادی پارسال اطلاع داده بودند؛ روندی كه پیشبینی شده امسال نیز ادامه داشته باشد. این در شرایطی است كه با عنایت به نامگذاری سالجاری با عنوان «جهش تولید» انتظار ثبت رشد مثبت در تولید وجود خواهد داشت.
منبع:

1399/01/06
21:32:54
5.0 / پنج
3456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان