دبیرشورای عالی شهرسازی در گزارش سیمان

تخلف در باستی هیلز قطعی است

تخلف در باستی هیلز قطعی است

سیمان: بنابر آنچه دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام نموده، وجود تخلفاتی كه از سوداگری، رانت و قدرت فسادزا نشأت گرفته، در صدور مجوز ساخت شهرك باستی هیلز قطعی است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، تابستان امسال بود كه شهركی ۳۵۰ هكتاری در روستای باستی در شمال لواسان، شمال شرقی تهران، واقع در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا با ویوی ۳۶۰ درجه به پایتخت و دریاچه سد لتیان كه به تأسی از شهركی لاكچری و مشابه در شمال غربی لس آنجلس با نام بورنی هیلز به نام باستی هیلز نام گذاری شده، حاشیه ساز شد.
شهركی كه برخی ویلاهای منحصر به فرد آن در ایران، گاهی تا چند صد میلیارد تومان ارزشگذاری شده و از امكاناتی مانند استخر در ارتفاعات و موارد عجیب و غریبی از این دست بهره می برند و البته ورودی این شهرك گیت بازرسی دارد كه با تغییر رئیس قوه قضائیه و با دستور آیت الله رئیسی در تیرماه امسال، این گیت جمع آوری شد.
بر اساس اعلام معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، راه اندازی این شهرك هیچ گونه مصوبه ای در شورای عالی شهرسازی و طرح جامع لواسان نداشته است؛ بدین سبب صدور مجوز از طرف شهرداری لواسان برای راه اندازی چنین شهركی و ساخت و سازهای آن، كاملا غیر قانونی می باشد.
اراضی این شهرك از ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در هر متر مربع قیمت گذاری شده اند كه برخی مالكان برای یك ویلای ۲ هزار متری تا ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبه می كنند.
هنوز معین نمی باشد آیا قوه قضائیه مقرر است به این پرونده ورود كرده و حكم قلع و قمع برای مستحدثات آن صادر شود یا اینكه صرف راه اندازی این واحدها و صدور پروانه ساخت از طرف شهرداری لواسان، برای مالكان این شهرك فوق لوكس ایرانی، حقوق مكتسبه به وجود آورده است.
معاون وزیر راه: وجود تخلف در صدور مجوز ساخت باستی هیلز، قطعی است
در همین ارتباط، فرزانه صادق مالواجرد دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تخلفات شهرك باستی هیلز گفت: سوداگری، رانت و قدرتی كه می تواند فساد ایجاد كند، عامل تولید شهركی مانند باستی هیلز در شمال شرق تهران شده است.
وی اضافه كرد: این سه عامل تخلف از اصول شهرسازی را هم به وجود می آورد و موجب صدور مجوز برای محصور ماندن (Gated) این شهرك شده است.
به گفته معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، قبلا از راه اندازی چنین شهركی حمایت های قضایی صورت می گرفت اما با تغییر ریاست در قوه قضائیه، این حمایت های قضایی دیگر صورت نمی گیرد.
صادق مالواجرد اشاره كرد: این موارد، مهمترین تخلفاتی است كه در شهرك باستی هیلز اتفاق افتاده است اما این موارد هیچ گاه در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح نشده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اینكه آیا راه اندازی چنین شهركی در طرح جامع و تفصیلی لواسانات در شمال استان تهران به تصویب رسیده بود یا خیر؟ اظهار داشت: راه اندازی چنین شهركی در طرح جامع لواسانات وجود خارجی ندارد.
احتمال بررسی پرونده باستی هیلز در شورای عالی شهرسازی
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری افزود: اینكه گفته شود چنین شهركی باید قلع و قمع شود، جزء وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری نیست اما اینكه در لواسان چه بازبینی هایی باید صورت گیرد و چه تخلفاتی صورت گرفته، می تواند پرونده ای باشد كه در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شود؛ به خصوص كه موارد مشابه و از این دست در شورای عالی شهرسازی مطرح گردیده است.
پرونده تخلفات پدیده شاندیز با پیگیری های شورای عالی شهرسازی به نتیجه رسید
وی درباره موارد تخلفات شهرسازی كه در شورای عالی شهرسازی و معماری مورد بررسی قرار گرفت و به نتیجه رسید، اظهار داشت: پرونده رسیدگی به تخلفات شهرسازی در پدیده شاندیز از مواردی بود كه در این شورای عالی مطرح و منتج به نتیجه شد.


منبع:

1398/09/04
12:10:07
5.0 / پنج
4548
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان