دستورالعمل جدید گره ترخیص خودروها را باز می كند؟

دستورالعمل جدید گره ترخیص خودروها را باز می كند؟

سیمان: دستورالعمل جدید اجرایی مصوبه هیئت وزیران در مورد خودروهای بلاتكلیف در گمرك، بانك های عامل را موظف به دریافت تعهدنامه از واردكنندگان و دریافت و تسویه مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با سامانه سنا در روز ترخیص كرده است؛ اما این همه ماجرا را نمی تواند حل كند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، سوژه تعیین تكلیف خودروهای دپو شده وارداتی مدتی است كه از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری شده و مصوباتی از شورای عالی سران سه قوه و هیأت وزیران را هم ستاندن كرده است، با این وجود بانك مركزی به سبب مشخص نبودن شیوه تأمین ارز این خودروها با این واردات عظیم خودرو مخالفت كرده است و باید دید كه چه سازوكاری برای حل مشكل تأمین ارز این خودروها در پیش گرفته خواهد شد.
بنظر می رسد با گردنگیر بانك های عامل به دریافت تعهدنامه از واردكنندگان و دریافت و تسویه مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با سامانه سنا در روز ترخیص هم مشكل اصلی واردات این خودروها كه همانا نامشخص بودن محل تأمین ارز برای خرید آنها است حل نخواهد شد، چراكه در این دستورالعمل اجرایی فقط درباره تسهیل عملیات بانكی دستوراتی داده شده است.
نهم بهمن ماه، دستورالعمل اجرایی مصوبه هیأت وزیران در مورد تعیین تكلیف خودروهای دپو شده و ضوابط ورود و ترخیص خودروها از گمركات مناطق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بنادر اعلام گردید كه به تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت باز رسید و ضوابط در رابطه با ثبت سفارش و ترخیص خودروهای دارای قبض انبار اماكن گمركی و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ابلاغ گردید.
در دستورالعمل جدید وضعیت خودروهایی كه تا قبل از ۹۷.۵.۱۶ دارای قبض انبار هستند، تعیین تكلیف شده و مشخص شده تا كلیه خودروهای وارداتی باید تمام ضوابط فنی مربوطه نظیر استاندارد، محیط زیست و آلایندگی را رعایت كرده و دارای قرارداد گارانتی و خدمات سپس فروش در نمایندگی های مجاز باشند.
همین طور قید شده كه سال ساخت خودروها ملاك عمل برای ثبت سفارش، ترخیص و شماره گذاری نخواهد بود و بانك های عامل موظف می باشند با دریافت تعهدنامه از واردكنندگان نسبت به دریافت و تسویه مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با سامانه سنا در روز ترخیص اقدام نمایند.
خودروهایی كه به سبب گذشت مدت زمان نگهداری در گمركات در اختیار سازمان اموال تملیكی قرار گرفته اند هم مجاز شده اند كه با رعایت ضوابط و مقررات این دستورالعمل ترخیص شوند. همین طور مبنای حقوق و عوارض برمبنای مبنای قانونی بودجه امسال تعیین شده و چنانچه عملیات ثبت سفارش و ترخیص در سال ۱۳۹۸ صورت پذیرد، ضوابط و مقررات تعرفه سال آینده مبنای تعیین حقوق و عوارض گمركی خواهد بود.
دستورالعمل اجرایی هیأت وزیران در مورد تعیین تكلیف خودروهای انبارشده و ضوابط ورود و ترخیص خودروها از گمركات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بنادر در حالی اعلام گردید كه در آن ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودروهایی كه از سال ساخت آنها یك سال قبل باشد برداشته شد.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، رفع ممنوعیت از واردات خودروهایی كه یك سال از ساخت آنها می گذرد در حالی است كه طبق ماده ۷ اصلاحی آئین نامه ضوابط فنی خودرو، ثبت سفارش و واردات خودروهایی كه از سال ساخت آنها یك سال قبل باشد، ممنوع می باشد.
با این وجود برمبنای دستورالعمل جدید اجرایی مصوبه هیأت وزیران در مورد تعیین تكلیف خودروهای دپو شده و ضوابط ورود و ترخیص خودروها از گمركات مناطق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بنادر خودروهای وارداتی، سال ساخت خودروها ملاك عمل برای ثبت سفارش، ترخیص و شماره گذاری نخواهد بود و خودروها تنها باید تمام ضوابط فنی مربوطه نظیر استاندارد، محیط زیست و آلایندگی را رعایت كرده و دارای قرارداد گارانتی و خدمات سپس فروش در نمایندگی های مجاز باشند.1397/11/11
22:25:58
5.0 / پنج
4141
تگهای خبر: ارز , تجارت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان