وزیر ارتباطات اعلام كرد

علت تعلیق ثبت گوشیهای مسافری، بررسی امكان فعال سازی گوشیهای جامانده از رجیستری

علت تعلیق ثبت گوشیهای مسافری، بررسی امكان فعال سازی گوشیهای جامانده از رجیستری

به گزارش سیمان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علت تعلیق ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا و دلیل تولید مشكل هنگام استفاده از گوشی قدیمی برای بعضی از كاربران را شرح داد و از بررسی امكان فعال سازی گوشیهای خاموش و جا مانده در طرح شناسه دار كردن گوشیهای تلفن همراه اطلاع داد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، ابتدای هفته جاری گمرك در اطلاعیه ای اعلام نموده بود كه با عنایت به این كه سامانه همتا به دلیل مسائل داخلی خود، عرضه خدمات و استفاده از سرویس های عرضه شده توسط گمرك را به منظور دریافت اطلاعات تلفن همراه مسافری، به حالت تعلیق درآورده است.
درباره توقف ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نهمین سمپوزیوم مخابرات اظهار نمود كه قطع سامانه همتا و گمرك درست نیست؛ بلكه مبحث وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرك مطرح است كه باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی با استفاده از مسافر صورت بگیرد، نه این كه به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد كرد.
او در ادامه اضافه كرد: حالا فرآیند بار مسافر در حال پیاده سازی است و مشكلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند كه چون كانال های اصلی واردات به درستی كار نمی كند، جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال بوجود آورده است.
آذری جهرمی خاطرنشان كرد كه همه باید مسئولیت قانونی خود در این بازار را انجام دهند؛ اگر كانالی در زمینه واردات گوشی گرفتار مشكل است، آن مشكل باید حل شود، نه این كه خلاف ضوابط، راهی جدید برای واردات در این زمینه باز شود.
وزیر ارتباطات هم چنین درباره مشكل ایجاده شده برای بعضی از كاربران هنگام استفاده از گوشیهای قدیمی اظهار نمود: بعد از اجرای رجیستری، یك دوره ۳ ماهه برای این كه افراد گوشی قدیمی خویش را روشن و ثبت كنند قرار دادیم، اما برخی این كار را نكردند و با بحران های ارزی بوجود آمده قیمت گوشی هم بالا رفت؛ امروز بازار گوشی وضعیت چندان مناسبی ندارد و الان آن افراد می خواهند از گوشی قدیمی خود استفاده كنند كه گرفتار مشكل شدند.
وی افزود: حالا مسئولان ارتباطی و اپراتورها در حال انجام پردازش هستند و مواردی را بررسی می كنند كه برپایه آن افراد ادعا می كنند گوشی هایشان قدیمی بوده است و آنها طبق آنالیز باید دریابند كه این گوشیها فعال بوده یا خیر.
آذری جهرمی با اشاره به نحوه انجام رجیستری گوشی توضیح داد: واقعیت این است كه سیستم ثبت تلفن همراه، از اتصال شماره تلفن و IMEI گوشی اتفاق می افتد و از آنجاكه برخی علاقه مند به قاچاق هستند، از IMEIهای قبلی برای گوشیهای جدید استفاده می نمایند و می گویند این گوشی فعال بوده است و جعل این IMEI سبب تولید مشكل در سیستم می گردد.
وی در انتها اظهار نمود: ما می دانیم این مشكل برای مردم وجود دارد اما هنوز چاره مناسبی برای حل این مشكل پیدا نشده است و در كارگروه فنی رجیستری به دنبال پیدا كردن راهی مناسب در این مورد هستیم.1397/09/27
15:08:46
5.0 / پنج
3896
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیمان سیمان