رئیس بنیاد ملی گندمكاران عنوان كرد

۸۰ درصد کاشت گندم به پایان رسیده

۸۰ درصد کاشت گندم به پایان رسیده

به گزارش سیمان، رییس بنیاد ملی گندمکاران ضمن اشاره به این که کاشت گندم در بعضی مناطق به پایان رسیده، از ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی آگاهی داد و اظهار داشت: اپراتور همراه اول مسئولیت ثبت نام، هدایت کشاورز به بانک، بیمه، شرکت خدمات حمایتی و جهادکشاورزی را در کشت قراردادی برعهده گرفته ولی متاسفانه بواسطه مشکلات سامانه و اینترنت، پروسه عقد قرارداد و تامین نهاده ها با مشکلاتی روبه رو شده است.عطاالله هاشمی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در استانهای شمالغرب، غرب و استانهای مرکزی حدودا فصل کشت گندم تمام شده است، اظهار داشت: در استانهای سردسیر شمالغرب و غرب ۱۰۰ درصد، در استانهای مرکزی بیشتر از ۹۵ درصد و در استانهای جنوبی هم بر اساس گزارش های روسای سازمان های جهادکشاورزی و معاونت تولیدات بهبود گیاهی بیشتر از ۷۰ درصد کاشت گندم انجام شده است.

وی افزود: مجموعا در کل کشور بیشتر از ۸۰ درصد کاشت گندم به اتمام رسیده است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ضمن اشاره به این که مشکلاتی در مورد تأمین کودهای پایه( فسفاته و پتاسه) وجود دارد، اظهار داشت: متولی کشت قراردادی شرکت بازرگانی دولتی است که این شرکت با اپراتور همراه اول برای اطلاع رسانی و هدایت کشاورزان همراه شده است. در واقع اپراتور همراه اول مسئولیت ثبت نام، هدایت کشاورز به بانک، بیمه، شرکت خدمات حمایتی و جهادکشاورزی را برعهده گرفته است. ولی متاسفانه به واسطه مشکلات سامانه و اینترنت، مراحل عقد قرارداد به صورت کامل انجام نشده و بنابراین کودهای پایه سال جاری به اندازه کافی به دست کشاورزان نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: نظام مهندسی کشاورزی و اتاق اصناف کشاورزی سامانه ها جامع و فراگیری دارند. از طرفی مسؤلان آنها در داخل مزارع و روستاها حضور و با کشاورزان ارتباط دارند و مشکلات آنها را مرتفع می کنند. درخواست ما این بود که ثبت نام، هدایت و مراحل اجرایی کشت قراردادی و تحویل نهاده ها با همراهی تشکل ها انجام پذیرد ولی این درخواست مورد توجه قرار نگرفت و اپراتور همراه اول بعنوان هماهنگ کننده و خدمات رسان در این بخش تعیین شد.

وی در انتها در پاسخ به این که سال جاری چند درصد از گندم، زیر پوشش کشت قراردادی درآمده است؟ اظهار داشت: هنوز آمار دقیقی در این حوزه اعلام نشده است، اما بنابر گزارش هایی که از استان ها و کشاورزان داریم عدد آن چندان قابل اتکا نیست. یعنی سال جاری باید دو میلیون هکتار کشاورزی قرار دادی انجام می دادیم ولی به این عدد نرسیده است.
1401/09/09
10:15:49
0.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان