رشد تولید انواع خودرو در ۴ ماهه امسال

سواری ها در فرش، سنگین های تجاری در عرش!

سواری ها در فرش، سنگین های تجاری در عرش!

سیمان: طبق آمار اعلام شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته، در مجموع تولید انواع سواری 1.7 درصد رشد داشته که پایین ترین میزان رشد خودروهاست و تجاری های باری (کامیون، کامیونت و کشنده) با رشد 148 درصدی بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است؛ این در حالیست که تولید سواری در تیر ماه 19 درصد کمتر از خرداد بوده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بر طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، از جزییات عملکرد چهار ماهه در عرصه تولید انواع خودرو ها، تولید سواری پایین ترین میزان رشد و تولید کامیون، کامیونت و کشنده بیشرین رشد تولید را نسبت به چهار ماهه ابتدایی سال قبل داشته اند.
در حالی که تولید انواع خودرو ها در مقایسه چهار ماه نخست ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ صعودی ثبت شده است اما تولید در تیر ماه برای سواری ۱۹ درصد و برای وانت و سنگین های مسافربری (اتوبوس، مینی بوس و ون) حدود ۱۲ درصد نسبت به خرداد ماه کمتر شده است؛ اما تولید تراکتور و کامیون، کامیونت و کشنده افزایشی ثبت شده است.
طبق آمارهای وزارت صمت، در چهار ماه نخست امسال، خودروسازان داخلی ۲۹۷ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو از انواع سواری ها ساخته اند که در مقایسه با ۲۹۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه تولیدی در چهار ماه ابتدایی سال گذشته، تنها ۱.۷ درصد بالا رفته که پایین ترین میزان افزایش تولید انواع خودرو ها در این مقایسه آماری است.
تولید در تیر ماه نسبت به خرداد ماه ۱۹ درصد کمتر شده و از ۱۰۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه به ۸۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه رسیده است.
در مقابل طی مدت مذکور سال جاری (چهار ماهه ۱۴۰۱) بیشترین درصد افزایش تولید متعلق به سنگین های تجاری ( کامیون، کامیونت و کشنده) است که از۲۸۷ هزار دستگاه در چهار ماهه ۱۴۰۰ به ۷۱۲ دستگاه در زمان مشابه سال جاری رسیده و رشد ۱۴۸.۱ درصدی را ثبت کرده است. تولید این خودرو ها در تیر ماه نیز نسبت به خرداد ماه ۱۲ درصد افزایش داشته و از ۲۰۰۰ دستگاه به ۲۲۴۰ دستگاه رسیده است.
بعد از آن، تولید اتوبوس، مینی بوس و ون با رشد ۱۲۷ درصدی نسبت به چهار ماهه ۱۴۰۰ به ۱۳۳۷ دستگاه رسیده است. در مجموع چهار ماه نخست سال قبل ۵۸۹ دستگاه خودروی سنگین مسافربری در داخل تولید شده بود. تولید این خودرو ها درحالیکه در خرداد ماه ۵۴۸ دستگاه بوده در تیر ماه به ۴۸۱ دستگاه رسیده و افت ۱۲.۲ درصدی را تجربه کرده است.
تولید وانت ها نیز در چهار ماهه ابتدایی سال جاری به ۳۳ هزار و ۱۱۲ دستگاه رسیده که نسبت به ۲۲ هزار و ۴۱۵ دستگاه تولیدی در چهار ماهه سال گذشته، ۴۷.۷ درصدی بیشتر است. اما تولید آن از ۱۰ هزار و ۳۸۴ دستگاه در خردا ماه به ۹۱۳۹ دستگاه در تیر ماه رسیده که نشان از افت ۱۲ درصدی تولید دارد.
تعداد تراکتور تولیدی در چهار ماهه امسال با رشد ۵۸.۷ درصدی نسبت به آمار تولید آن در زمان مشابه سال قبل به ۱۰ هزار و ۶۴۰ دستگاه رسیده است. این در حالیست که در چهار ماهه ۱۴۰۰ ۶۷۰ هزار و ۳۰۰ دستگاه تراکتور به تولید رسیده بود. تولید این خودرو ها در تیر ماه نیز نسبت به خرداد ماه ۶.۵ درصد بیشتر شده و به ۲۹۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه رسیده است. در خرداد ماه امسال ۲۷۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه تراکتور در کشور تولید شده بود.
گفتنی ست که برمبنای آمار وزارت صمت، در چهار ماهه امسال ۸۵ هزار و ۸۰۰ تن لاستیک خودرو در کشور تولید شده که نسبت به ۸۷ هزار و ۱۰۰ تن تولیدی در چهار ماهه سال گذشته، ۱.۵ درصد کمتر است. البته تولید آن در تیر ماه ۰.۷ درصد معادل ۵۰۰ تن بیش از خرداد ماه (۲۳ هزار و ۷۰۰ تن تولید در خرداد ماه و ۲۳ هزار و ۵۰۰ تن) ثبت شده است.
منبع:

1401/07/11
10:12:09
0.0 / 5
168
تگهای خبر: تجارت , تجربه , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیمان سیمان