چند واحد صنفی فعال داریم؟

چند واحد صنفی فعال داریم؟

جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که تا آخر بهمن سال ۱۴۰۰ بیشتر از دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی در کشور فعال بوده اند که نزدیک به نیمی از آنها توزیعی و فقط حدود ۱۹ درصد آنها تولیدی هستند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، تا آخر بهمن ۱۴۰۰ در مجموع بیشتر از دو میلیون و ۴۱۳ هزار واحد صنفی در کشور فعال است که حدودا نصف آنها، یعنی بیشتر از یک میلیون و ۱۹۲ هزار واحد، در بخش توزیعی کار می کنند.
از نیمه باقی مانده، حدود ۴۵۴ هزار واحد، یعنی ۱۸.۸ درصد، در بخش تولید، ۳۹۱ هزار، یعنی ۱۶.۲ درصد در بخش خدمات فنی و ۳۷۵ هزار، یعنی ۱۵.۴ در بخش خدمات فعال می باشند.
در میان استان ها، تهران میزبان بیشترین واحد صنفی است که ۳۱۴ هزار و ۷۹۰ واحد را در خود جای داده است و کهگیلویه و بویر احمد با ۲۴ هزار و ۳۲۸ واحد صنفی، کمترین واحد را به خود مختص کرده است.
همچنین تهران با داشتن بیشتر از ۶۶ هزار و کهگیلویه و بویر احمد با داشتن ۳۲۶۶ واحد صنفی تولیدی، بیشترین و کمترین صنف تولیدی را به خود مختص کرده است.
گفتنی است که تا آخر بهمن سال قبل بیشتر از ۶۰ درصد واحدهای صنفی به کارتخوان، ۲۹.۲ درصد به ترازوی دیجیتال و ۲۳.۷ درصد واحدها به صندوق مکانیزه مجهز شده اند.
طبق گفته های عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، شیوه کسب و کار در ایران و کشورهای توسعه یافته متفاوت و در نتیجه وضعیت سرانه واحدهای صنفی هم متفاوت است؛ به صورتی که در ایران به ازای هر واحد صنفی ۲۷ تا ۲۸ نفر رجوع می کنند، اما این رقم در کشورهای توسعه یافته ۱۷۰ تا ۱۸۰ و متوسط در دنیا ۱۰۰ نفر است. اما تعداد زیاد اصناف منجر به کاهش درآمد آنها می شود و به نفع خودشان هم نیست و علت آن مشکلاتی است که در حوزه سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در بخش صنعت و کشاورزی وجود دارد.
منبع:

1401/03/15
12:49:49
0.0 / 5
300
تگهای خبر: ایران , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان