در افق دو سال آینده

اقتصاد ایران چه قدر رشد می کند؟

اقتصاد ایران چه قدر رشد می کند؟

اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت رشد اقتصادی جهان و ایران در دو سال پیش رو پرداخته که نشان از افت نسبی شاخص ها، بعد از رشد سال 2021 دارد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، برمبنای بررسی های انجام شده از طرف این اتاق، نرخ رشد جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۱ به ۵.۹ درصد رسیده که بعد از افت جدی شاخص ها در سال ۲۰۲۰ و تحت تاثیر کرونا، افزایش قابل توجهی بشمار می رود.
پیش بینی ها نشان میدهد که رشد اقتصادی امسال میلادی به ۴.۴ درصد کاهش خواهد یافت و این عدد در سال ۲۰۲۳ نیز ۳.۸ درصد پیش بینی شده است.
در ایالات متحده آمریکا، رشد اقتصادی سال قبل ۵.۶ درصد ثبت شده است اما این عدد در سال ۲۰۲۲ به حدود چهار درصد می رسد و در سال ۲۰۲۳ نیز این کشور ۲.۶ درصد رشد خواهدنمود که پایین تر از میانگین رشد جهانی است.
در منطقه یورو، رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱، ۵.۲ درصد بوده اما این عدد امسال به ۳.۹ و در سال ۲۰۲۳ به ۲.۵ درصد می رسد و بدین سان رشد اقتصادی این منطقه نیز پایین تر از میانگین جهانی خواهد بود.
اما در کشورهای آسیایی درحال توسعه، رشد سال قبل ۷.۲ درصد ثبت شده و این عدد امسال به ۵.۹ و در سال آینده به ۵.۸ درصد خواهد رسید. بدین سان این کشورها در هر سه سال، رشد اقتصادی بالاتر از میانگین را به ثبت خواهند رساند.
آمریکای لاتین رشد اقتصادی ۶.۸ درصدی داشته که بالاتر از میانگین جهانی است اما این عدد امسال به ۲.۴ درصد کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۲۳ بار دیگر ۲.۶ درصد می شود تا عدد پایین تر از میانگین جهانی را به ثبت برساند.
در آفریقا، رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱، چهار درصد بوده، این عدد امسال به ۳.۷ درصد کاهش می یابد اما در سال ۲۰۲۳ بار دیگر چهار درصد خواهد شد.
در خاورمیانه اما روند حرکتی متفاوت می باشد. این منطقه در سال گذشته، رشد اقتصادی ۴.۲ درصدی داشته اما امسال به رشد ۴.۳ درصد خواهد رسید و در سال ۲۰۲۳ رشد ۳.۶ درصدی را به ثبت می رساند. حرکت ایران اما پایین تر از میانگین منطقه بوده است.
برآوردها نشان میدهد که رشد اقتصادی ایران در آخر سال ۱۴۰۰ به حدود ۲.۵ درصد خواهد رسید اما این عدد در سال آینده حدودا دو درصد است و همین نرخ نیز در سال ۱۴۰۲ ثبت می شود. بدین سان هرچند اقتصاد ایران پس از چند سال رشد منفی، شرایطی بهتر پیدا کرده اما همچنان تا رسیدن به اهداف کلان فاصله دارد، اما پیش بینی می شود در صورت لغو تحریم ها، سرعت رشد ایران افزایش یابد.1400/11/06
21:01:02
0.0 / 5
303
تگهای خبر: ایران , بازرگانی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سیمان سیمان